Ako urobiť poisťovací podvod, na ktorý sa nepríde

Autor: Peter Világi | 12.3.2009 o 8:14 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  7997x

Úprimne. Ak by som v tomto článku napísal návod, vyskúšali by ste ho? Je to podobné ako s internetovou kriminalitou. Ide o trestný čin zdanlivo bez obetí, ktorý si ľudia často sami pred sebou dokážu ospravedlniť. Nevytiahli ste zbraň na vetchú babičku. Netiekla krv. Iba ste obrali zlú poisťovňu. Pochváliť sa tak na rodinnej oslave, ešte vás ostatní uznanlivo potľapkajú po pleci. Zámerné zamlčovanie informácií už pri dojednávaní poistenia: „Viete čo, mám cukrovku, ale to tam nepíšte." Prispôsobovanie si opisu poistnej udalosti: „Letiaci kamienok od susedovho auta mi rozbil čelné sklo." Umelé nadhodnocovanie rozsahu škody: „Pri vlámaní mi ukradli 20 značkových oblekov, originálny obraz od Picassa a DVD s unikátnym supertajný softvérom za milión eur, z ktorého nemám žiadnu zálohu." Či snaha o antedatovanie poistnej zmluvy a následné hlásenie poistnej udalosti, ktorá vznikla ešte pred dojednaním poistenia. Allianz-Slovenská poisťovňa odhaduje, že zo všetkých nahlásených poistných udalostí tvoria asi tretinu pokusy o poisťovacie podvody. Skôr ako takémuto pokušeniu podľahnete, mali by ste vedieť, že vám hrozí až 15 rokov odňatia slobody nepodmienečne.

Ako sa poisťovne bránia

Od zavedenia projektu na indikáciu a odhaľovanie podozrivých poistných udalostí v roku 2004 do začiatku februára 2009 odhalila a prešetrila Allianz - Slovenská poisťovňa 3 633 podozrivých poistných udalostí v neživotnom poistení s požadovaným poistným plnením cca 13 mil. eur (394 mil. korún). Z týchto prešetrených poistných udalostí vyplynulo 615 trestných oznámení. Najväčšie problémy s páchaním poisťovacích podvodov od roku 2004 zaznamenala poisťovňa v povinnom zmluvnom poistení (1 246 prípadov), ďalej v havarijnom poistení motorových vozidiel (1 528), v poistení majetku vrátane zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi a regresov (1 107). Často najmä pri škodách na motorových vozidlách ide o prípady, kedy charakter poškodenia nekorešponduje s popisom poistnej udalosti. Nadhodnotené faktúry po dohode so servisom. Alebo o fingované krádeže vlastného auta.

V životnom poistení je podvodov menej

V životnom poistení ostáva počet pokusov o podvod nízky. Dôvodom je podľa vedúceho skupiny špeciálnych činností Allianz-SP Vojtecha Kosíka to, že na vykonanie poisťovacieho podvodu klient potrebuje spolupracujúceho lekára a musí si poškodiť vlastné zdravie. „V širšom členení poznáme dva typy poisťovacích podvodov: poistná zmluva sa uzatvára už s naplánovaním hlásenia poisťovacieho podvodu alebo snaha získať z existujúcej zmluvy plnenie nahlásením neexistujúcej udalosti, resp. umelo navýšiť výšku plnenia," vymenúva Kosík.

V rámci životného poistenia Allianz-Slovenská poisťovňa za päť rokov preskúmala 352 prípadov podozrivých poistných udalostí s predpokladaným poistným plnením cca 189-tis. eur (5,7 mil. korún). Uchránená hodnota za uvedené obdobie predstavuje 18-tisíc eur (542-tis. korún).

Podvod ako riešenie krízy

V súvislosti s aktuálnou hospodárskou krízou je podľa Jaroslavy Zemanovej, vedúcej oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz-SP, možné očakávať, že počet pokusov o poisťovacie podvody narastie. V poslednom štvrťroku 2008 napríklad zaznamenali podozrivo zvýšený nárast hlásených krádeží motorových vozidiel.

Prečo by sa poisťovacie podvody nemali tolerovať

Odhaľovanie poisťovacích podvodov nie je samoúčelné a nejde iba o samotné zachraňovanie hodnôt. Zabránením neoprávneným výplat poisťovňa ochráni poctivých klientov, ktorí nežiadajú plnenia bez právneho nároku. Vyššia škodovosť totiž poisťovňu tlačí do vyššieho poistného, ktoré platia všetci klienti.

Niekoľko príkladov odhalených poisťovacích podvodov, ktoré odhalila Allianz-Slovenská poisťovňa, si môžete prečítať, ak kliknete sem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?