Povinné zmluvné poistenie: Potrestaný za vernosť

Autor: Peter Világi | 13.10.2008 o 6:47 | Karma článku: 11,29 | Prečítané:  5782x

Písal sa rok 2004. ČSOB Poisťovňa rozpútala v povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel cenovú vojnu, ktorej dôsledky zažívame prakticky dodnes. „Vyvolala silný tlak zo strany médií a obrovský rozruch verejnosti. Na takúto situáciu reagovali poisťovne rôzne. Niektoré z nich ponúkali klientom, ktorí chceli osobne zrušiť poistku, neseriózne zľavy, znevýhodňujúc tak klientov, ktorí pobočku nenavštívili," píše sa vo výročnej správe za rok 2004 jednej z poisťovní. Nuž, realita všedných dní. Bonus, vstupná zľava, obchodná zľava, marketingová zľava, riaditeľská zľava, zľava za ročnú platbu, kamarátska zľava, zľava za modré oči a ploché nohy. Skrátka, najmenej platia tí, čo poisťovňu menia každý rok. A posledných pár verných sa na tie zľavy spravidla skladá...

Kedy zmluvu zrušiť

Je ťažké očakávať, že tento ročník PZP sezóny bude iný. Nabádať klientov ku každoročnému vypovedaniu zmluvy znamená zbytočné náklady pre poisťovne aj pre sprostredkovateľov. Ale kým si poisťovne skutočne nezačnú vážiť verných klientov, inú možnosť poradcovia mať asi nebudú. Pri žiadnom inom poistení totiž nie je trh tak deformovaný ako pri PZP.

Nevypovedajte však zmluvu automaticky, veď možno sa stane zázrak. Ak je poistným období vašej zmluvy kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra), mali by ste vedieť koľko budete platiť najneskôr do 31. októbra. Do tohto dátumu je totiž poisťovňa povinná výšku poistného zverejniť. Následne máte čas rozhodnúť sa do 19. novembra, či ponuku akceptujete. Ak vám cena nevyhovuje alebo sa šek záhadne stratil cestou, výpoveď zmluvy si nenechávajte na posledný deň. Vyhnete sa tým frontám na poštách alebo na pobočkách poisťovní. Ale aj hádkam o tom, či bola výpoveď doručená na centrálu včas.

Ak dátum výpovede prešvihnete

Ak dátum výpovede prešvihnete, starej zmluvy sa nezbavíte len tak ľahko. Riešením nie je ani nezaplatenie poistného. Zmluva síce zakape, ale vám zo zákona o povinnom zmluvnom poistení vyplýva povinnosť uzatvoriť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. A v tejto vyjednávacej pozícii je dosť ťažké očakávať nejaké nadštandardné zľavy. Ak chcete zmluvu uzatvorenú na kalendárny rok skutočne ukončiť po 19. novembri, môžete to dosiahnuť:

- zánikom motorového vozidla,
- zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel,
- vyradením motorového vozidla z evidencie vozidiel,
- prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla príslušným orgánom,
- vrátením dokladu o poistení zodpovednosti pri motorových vozidlách, ktoré nepodliehajú evidencii vozidiel,
- vyradením motorového vozidla z premávky na pozemných komunikáciách,
- zmenou nájomcu, ak je na motorové vozidlo uzavretá nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci.

Zároveň tak poistník, ako aj poisťovňa majú právo zmluvu vypovedať do jedného mesiaca odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti.

Nezabudnite na potvrdenie

Nech sa rozhodnete pre doručenie výpovede poštou alebo osobne na pobočku, určite si uschovajte doklad o tom, že ste dokument naozaj odovzdali. Pri osobnej návšteve v poisťovni si prineste dva exempláre výpovede. A jednu kópiu si nechajte potvrdiť pečiatkou, dátumom a podpisom. Výpoveď poštou posielajte doporučene.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?