Je kreditka nevyhnutnosť alebo stačí debetná karta?

Autor: Peter Világi | 1.10.2008 o 6:56 | Karma článku: 10,81 | Prečítané:  7626x

K článku Ako si vyrobiť najlacnejšiu kreditku na trhu sa rozbehla celkom zaujímavá diskusia o tom, či je debetná platobná karta rovnocenná kreditnej karte napríklad pri rezerváciách hotelov v zahraničí, pri prenájme automobilov alebo platbách za tovary cez internet. A keďže som túto debatu nechcel nechať bez jasného záveru, oslovil som spoločnosť Visa Europe a požiadal ich o stanovisko. Takže, stačí na cesty do zahraničia a platby cez internet debetná platobná karta alebo je lepšie spoľahnúť sa radšej na kreditku? Odpovedá Miloslav Kozler, Senior relationship manager, Growth & Emerging Markets, Visa Europe.

30obr_Kozler_copy.jpgAutorizácia a vysporiadanie platieb

Rozdiel pri autorizácii a vysporiadaní platieb medzi kreditnou a debetnou kartou nie je. Odlišnosť spočíva len v tom, že v prípade debetnej karty sú okamžite zablokované prostriedky na účte klienta, kým v prípade kreditnej karty sú blokované prostriedky banky. Preto hotely, požičovne automobilov alebo internetové predajne v akceptácii kreditnej alebo debetnej karty rozdiely nerobia.

Zjednodušené uvádzanie

V krajinách EÚ sú omnoho rozšírenejšie karty embosované (s reliéfnym písmom), to znamená Visa Classic, Visa Gold a Visa Platinum. Taktiež podiel embosovaných kariet je v EÚ vyšší oproti Visa Electron kartám. Preto obchodníci pre zjednodušenie uvádzajú v niektorých prípadoch iba meno brandu (VISA, MasterCard). Podľa pravidiel by sa mali prijímať všetky karty, pokiaľ ich použitie vydavateľská banka umožňuje.

Jedna alebo viac kariet?

Jedna platobná karta či už kreditná alebo debetná by mala aj na cesty do zahraničia stačiť. Ale aj tak odporúčame mať pri sebe viac kariet a od rôznych vydavateľov pre prípad, keby mal náhodou jeden vydavateľ napríklad poruchu na telekomunikačných linkách a nebol schopný platbu autorizovať. Rovnako by si mal klient dávať pozor pri ceste do zahraničia na limity pre hotovostné a bezhotovostné transakcie, ktoré mu vydávajúca banka nastavila.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?