Ste tehotná? Cestu do zahraničia si dobre rozmyslite

Autor: Peter Világi | 11.9.2008 o 6:56 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  6966x

Opäť som bol nútený zahádzať svoj stôl haldami papierov. Volala mi totiž tehotná klientka, ktorú kamarátky prehovárali na posezónnu babskú jazdu do Chorvátska. Po prečítaní poistných podmienok cestovného poistenia som jej odporučil necestovať. V prípade zdravotných komplikácií súvisiacich s jej stavom by totiž od poisťovne nemusela dostať ani korunu. Ak ste tehotná a plánujete ešte pred pôrodom cestu do zahraničia, toto si určite prečítajte. Aby ste sa vedeli rozhodnúť, či vianočné sviatky, služobná cesta alebo len jednodňové nákupy v zahraničí stoja za to riziko.

Limity v poistení

Poistenie liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia má špeciálnu výluku týkajúcu sa tehotenstva a pôrodu. Rozdiely v jednotlivých poisťovniach sú prakticky len v termíne, od ktorého už poisťovateľ preplatenie nákladov za ošetrenie súvisiace so zdravotnými komplikáciami v tehotenstve alebo samotným pôrodom odmietne. Táto výluka však neznamená, že ženy nie sú v cestovnom poistení počas tehotenstva poistené vôbec. Týka sa len liečebných nákladov, ktoré súvisia s tehotenstvom a pôrodom. Konkrétnejšie už v podmienkach jednotlivých poisťovní.

Cestovné poistenie a tehotenstvo:

Allianz - Slovenská poisťovňa: Z poistenia sú vylúčené náklady spôsobené rizikovým tehotenstvom a zámerným ukončením tehotenstva. V prípade normálneho tehotenstva a jeho akýchkoľvek následkov a komplikácií, vrátane pôrodu a jeho komplikácií sú vylúčené náklady vzniknuté po ukončení 26. týždňa tehotenstva.

Union poisťovňa: Poisťovňa nenahradí liečebné náklady, ak úmrtie, úraz alebo choroba vznikli v dôsledku (alebo náklady museli byť vynaložené v dôsledku) komplikácií v tehotenstve, ktoré vzniknú po 26. týždni tehotenstva, vrátane pôrodu. Ďalej nehradí náklady v dôsledku umelého prerušenia tehotenstva s výnimkou lekársky indikovaného umelého prerušenia tehotenstva: zo zdravotných dôvodov do ukončenia 12. týždňa tehotenstva, z genetických dôvodov do ukončenia 24. týždňa tehotenstva, z dôvodu ohrozujúceho život matky bez ohľadu na trvanie tehotenstva.

Kooperativa poisťovňa: Ak je to z hľadiska akútneho zdravotného stavu vzniknutého na základe náhleho ochorenia alebo úrazu potrebné, poisťovňa poskytne plnenie za ošetrenie pri komplikáciách v ťarchavosti, ktoré vzniknú pred ukončením 24. týždňa tehotenstva vrátane pôrodu.

Generali poisťovňa: Poisťovateľ je zbavený povinnosti poskytnúť poistné plnenie, ak ide o vyšetrenie, vrátane laboratórneho a ultrazvukového, k zisteniu tehotenstva, interrupcie, akejkoľvek komplikácie v súvislosti s tehotenstvom po 6. mesiaci tehotenstva, vrátane pôrodu.

Komunálna poisťovňa: Z poistného krytia sú vylúčené náklady za liečenie, ak vznikli v súvislosti s úrazom alebo ochorením spôsobeným komplikáciami v ťarchavosti, ktoré vznikli po 6. mesiaci, vrátane pôrodu.

Wüstenrot poisťovňa: Poistenie liečebných nákladov v zahraničí sa nevzťahuje na prípady vyšetrení (vrátane laboratórneho a ultrazvukového) na zistenie tehotenstva, interrupcie, akýchkoľvek komplikácií po 26. týždni tehotenstva, pôrodu.

Uniqa poisťovňa: Poistenie sa nevzťahuje na náklady, ktoré vznikli v súvislosti s komplikáciami v tehotenstve, vrátane pôrodu, umelým prerušením tehotenstva, zistením tehotenstva, preventívnymi prehliadkami a pravidelnými kontrolnými vyšetreniami počas trvania tehotenstva, ak nebolo dohodnuté inak. To znamená, že poisťovňa pri cestovnom poistení kryje liečebné náklady súvisiace s tehotenstvom len na výnimku, o ktorú je potrebné individuálne požiadať. Tú klientka dostane len na základe lekárskej správy, v ktorej lekár uvedie, že je úplne v poriadku a cestu do zahraničia odporúča. Výnimku spravidla dostávajú ženy v štvrtom, piatom a šiestom mesiaci.

OTP Garancia poisťovňa: Poisťovňa neposkytne úhradu nevyhnutných liečebných nákladov, ak by vznikli v súvislosti s zistením tehotenstva, umelým prerušením tehotenstva, predpísaním antikoncepcie, prehliadkami a kontrolnými vyšetreniami počas tehotenstva, liečením neplodnosti, komplikáciami v tehotenstve, ktoré vzniknú po 26. týždni tehotenstva, vrátane pôrodu.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?