reklama

Editorial: Sú to podvodníci! Naozaj?

Prievan mi rozbil okno a poisťovňa nezaplatila ani korunu, napriek tomu, že mám riadne poistený byt. Do môjho päťročného auta nabúral nepozorný vodič. Oprava stála 30-tisíc korún, jeho poisťovňa mi však preplatila len 22-tisíc. Rozhodol som sa svoju 30-ročnú hypotéku splatiť po piatich rokoch. Zrátal som si, že som banke zaplatil takmer 680-tisíc. Napriek tomu mi môj poradca oznámil, že z dvojmiliónového úveru stále dlžím vyše 1,8 milióna a nie 1,32 milióna, ako som si myslel...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Aj vy ste sa ocitli v podobnej situácii a príbeh, ktorý ste o takejto skúsenosti rozprávali známym začínal práve takto? Ako končil? Slovami: Sú to podvodníci? Asi nie ste jediný. Lenže každý finančný produkt má svoje pravidlá. Niektorý horšie, iný lepšie. A je len na klientovi, či ich akceptuje alebo nie. No na to, aby sa dokázal správne rozhodovať, musí financiám rozumieť. O to viac, že vo finančnom poradenstve sa pohybuje stále dostatok hlupákov, ktorí si demagógiu mýlia s odbornosťou. Chodenie v obleku však z nikoho odborníka nespraví. Rovnako ako chodenie do garáže z nikoho nespraví auto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V bežných bankových službách je situácia o niečo lepšia ako v poistení. Na bežnom účte sa toho veľa pokaziť nedá. Jedine, že by klient platil príliš veľa za služby, ktoré vôbec nevyužíva a pritom má aj lacnejšiu alternatívu. Aj keď tu hovoríme o strate v desiatkach či stovkách korún mesačne. O skutočne veľké peniaze ide až pri úverových produktoch či investovaní. O to dôležitejšia je finančná gramotnosť ľudí v tejto oblasti.

Ak niekto nevidí hodnotu, vidí len cenu. Aj to je dôvod, prečo je cena často rozhodujúcim kritériom napríklad pri výbere poistenia. Klienti sú však ochotní zaplatiť aj viac, ak vedia, čo za svoje peniaze dostanú. Zasa nie všetko drahé je automaticky kvalitné. Vždy je dôležitý pomer cena a výkon. Treba len vedieť, na čo sa pri výbere konkrétneho produktu pýtať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obdobne ako zaužívané tvrdenie o hľadaní najlacnejšieho poistenia sa hovorí o konzervatívnosti Slovákov v investovaní ako o hotovej veci. Často je to však skôr o nepochopení rizika. Rizikom totiž nie je len krátkodobá strata, ale aj nedosiahnutie investičného cieľa. Tridsaťročné sporenie na dôchodok cez fondy peňažného trhu je ďaleko riskantnejšie ako zhodnocovanie prostredníctvom akciových fondov. Je totiž veľmi pravdepodobné, že pri konzervatívnej investícii si klient za spomínané obdobie nenasporí dostatok peňazí na slušnú penziu.

Ambíciou tohto blogu je poskytnúť komplexnú informáciu o finančnom svete v pozitívnom aj negatívnom svetle. Ukázať hodnotu aj jej cenu. Zvýrazniť malé písmená v zmluvách. Ponúknuť priestor aj pre nepríjemné otázky čitateľov, ich skúsenosti. A na druhej strane dať priestor a možnosť ľuďom z bánk, správcovských spoločností a poisťovní klientov vzdelávať a informovať bez toho, aby otvorene propagovali konkrétne produkty, tak ako to vyžaduje kódex tohto blogu. Pretože informovaný klient býva len málokedy nespokojný. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Príjemné čítanie!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Peter Világi

Peter Világi

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior analytik spoločnosti Fincentrum, a.s. Konateľ správcovskej spoločnosti Qualita správa bytov, s. r. o. Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyFinancovanie bývaniaÚčty a balíkySporenieBankové analýzyPoistenie osôbPoistenie autaPoistenie majetkuLízingInvestovanieBlog Financie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu