reklama

Prísnejšie podmienky hypoték už majú reálnu podobu

Ak ste v najbližších mesiacoch plánovali požiadať o úver na bývanie bez spolufinancovania nehnuteľnosti z vlastných úspor alebo ste sa chceli pri vybavovaní hypotéky vyhnúť dokladovaniu príjmov, budete mať čo robiť, aby sa vám to podarilo. Stopercentné, či dokonca 120-percentné financovanie strechy nad hlavou začína byť skôr raritou. Svetová kríza totiž núti k opatrnosti aj slovenské banky. V tejto chvíli však nie je dôvod báť sa o ich finančné zdravie. Banky pripomínajú, že všetky opatrenia majú iba preventívny charakter.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Nižšie financovanie

Prvá z veľkej trojky poskytovateľov úverov na bývanie vážnejšie zareagovala na dôsledky finančnej krízy VÚB banka. Zrušila 120-percentné financovanie a obmedzila poskytovanie úverov bez dokladovania príjmov. Od 20. októbra poskytuje úvery na bývanie maximálne do výšky 95 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti v prípade bytov a najviac 90 percent hodnoty pri založení rodinného domu.

Úprava percenta financovania má podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej preventívny charakter. „Budeme obozretnejší pri posudzovaní výšky úveru oproti hodnote nehnuteľnosti a do budúcnosti sa chceme ešte viac zamerať na kvalitu poskytovaných hypoték," dodáva Walterová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sprísnenie v Tatra banke

Len dva dni po VÚB banke nasledovala odpoveď na finančnú krízu aj z Tatra banky. Tá s účinnosťou od 22. októbra upravila poskytovanie hypotekárnych úverov a americkej hypotéky. Hlavná zmena sa tiež týkala maximálnej výšky pôžičky, ktorá môže dosiahnuť najviac 85 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Pri americkej hypotéke a hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých je táto hranica ešte prísnejšia, a to 70 percent.

Opatrenie vychádza z očakávanej ekonomickej stagnácie, miernejšieho rastu hrubého domáceho produktu a poklesu cien nehnuteľností. „Áno, predpokladáme stagnáciu, resp. pokles cien nehnuteľností na Slovensku. Pôjde zrejme o zníženie cien v rámci celého trhu. Do akej miery, to je zatiaľ otázne," vysvetľuje hovorca Tatra banky Boris Gandel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lacnejšie nehnuteľnosti

To, že sa na Slovensku dočkáme lacnejších domov a bytov očakáva aj OTP Banka Slovensko. A reaguje podobne ako VÚB či Tatra banka. „Pripravujeme sprísnenie kritérií pre poskytnutie úveru nad 70-percentné financovanie. Nebudeme poskytovať pôžičky presahujúce 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, aby sme predchádzali problémom s nedostatočným zabezpečením úverov, vzhľadom na očakávaný pokles cien nehnuteľností," hovorí Tatiana Jonáková, PR manažérka pre externú a internú komunikáciu OTP Banky Slovensko.

Opatrní už pred krízou

Nie všetky banky však kritériá na získanie úverov prehodnocujú. „Boli sme a aj sme v tejto oblasti stále konzervatívni. Máme zodpovedný prístup k riziku a dnešná situácia nám potvrdzuje jeho správnosť. Preto podmienky v súčasnosti nesprísňujeme," uvádza hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svoju úverovú politiku neplánuje meniť ani ČSOB. „Za posledný rok sme nesprísňovali podmienky poskytnutia hypotekárnych úverov. Práve naopak, v auguste sme zaviedli službu hypotéky Bez faktúr, vďaka ktorej môže klient čerpať prostriedky z úveru bez predloženia faktúr a bločkov," pripomína riaditeľka public relations ČSOB Terézia Molnár Copláková.

Posudzovanie žiadostí o úvery v mBank bolo aj do vypuknutia finančnej krízy prísne. „Kvalitu nášho úverového portfólia, ako aj aktuálne podmienky poskytovania pôžičiek považujeme za vysoko uspokojivé. Aj naďalej budeme postupovať podľa doteraz aplikovaných vysokých štandardov posudzovania rizika," deklaruje PR manažér mBank Marek Michlík. Hornou hranicou financovania v spomínanej banke vo vybraných prípadoch zostáva 110 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská sporiteľňa nebola ani doteraz aktívna na trhu úverov bez dokladovania príjmov, preto jej hovorca Štefan Frimmer v tejto oblasti nepredpokladá zmeny. „Naša banka priebežne reaguje na vývoj na slovenskom trhu. Možné úpravy niektorých pravidiel poskytovania úverov na bývanie by nemali ovplyvniť dostupnosť pôžičiek pre klientov s dobrým rizikovým a platobným profilom a s dostatočnou schopnosťou ich splácať," ubezpečuje Frimmer.

Vyššie úroky

Medzi opatrenia Slovenskej sporiteľne, ktoré v súvislosti s hypotekárnou krízou prijíme, patrí zvýšenie fixných úrokových sadzieb už od pondelka 27. októbra. V tomto kroku však SLSP určite nezostane osamotená. OTP Banka Slovensko uvažuje o zvýšení úrokovej sadzby pre pohyblivý systém úročenia o cca 0,5 percenta. Tatra banka sadzby upravovala naposledy 15. októbra. UniCredit Bank síce podmienky poskytovania hypoték nesprísňuje, ale nevylučuje, že v závislosti od rizikového profilu klienta môže dôjsť s miernemu zvýšeniu rizikovej marže. Vzhľadom na vývoj na medzibankovom trhu očakáva zvýšenie úrokových sadzieb úverov určených na bývanie aj VÚB banka. ČSOB zvýšila od 20. októbra úročenie s ročnou fixáciou o 0,3 percenta. Dlhšie fixácie však znižovala.

Zdraženie má byť krátkodobé

V dôsledku pretrvávajúcej nedôvery a nedostatku likvidity na trhu Eurozóny sa úroková krivka EURIBOR nachádza výrazne nad slovenskom úrokovou krivkou BRIBOR. A to aj napriek tomu, že kľúčová úroková sadzba v Eurozóne je v súčasnosti nižšia ako na Slovensku. „S prijatím eura od začiatku budúceho roka príjme Slovensko aj úrokové sadzby Eurozóny. Preto môžeme očakávať v závere roka postupný nárast medzibankových úrokových sadzieb na Slovensku, čo by sa malo prejaviť aj na úrokových sadzbách hypoték," opisuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Korsnák.

V priebehu budúceho roka by sa však mala situácia podľa neho upokojiť. „Očakávame totiž postupný pokles úrokových sadzieb po stabilizovaní situácie na finančných trhoch Eurozóny, čo sa prejaví aj postupným poklesom úročenia hypoték. Predpokladáme totiž, že Európska centrálna banka v snahe podporiť ekonomický rast Eurozóny ešte pristúpi k ďalšiemu zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby," hodnotí Korsnák.

Rizikom je riziková marža

Na druhej strane sa však súčasná kríza môže prejaviť v zmene pohľadu bánk na riziko a z tohto dôvodu aj v miernom náraste rizikových marží započítaných v úrokovej sadzbe. „Aj vzhľadom na silnú konkurenciu na trhu však zatiaľ neočakávame ich dramatický nárast," uzatvára analytik UniCredit Bank.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Peter Világi

Peter Világi

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior analytik spoločnosti Fincentrum, a.s. Konateľ správcovskej spoločnosti Qualita správa bytov, s. r. o. Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyFinancovanie bývaniaÚčty a balíkySporenieBankové analýzyPoistenie osôbPoistenie autaPoistenie majetkuLízingInvestovanieBlog Financie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu