reklama

Ste si istý, že budete mať na dôchodku z čoho žiť?

Opäť článok zo série strašidelných. Bohužiaľ, v dôchodkovom systéme je na to pomerne dosť dôvodov. Prvý pilier totiž už teraz živí z odvodov ekonomicky aktívnych ľudí takmer 917 000 starobných dôchodcov a vyše 48 000 predčasných starobných dôchodcov. Pritom počet pracujúcich v hospodárstve SR dosiahol ku koncu minulého roka zhruba 2,4 milióna ľudí. Čo je 2,5 pracujúceho na jedného dôchodcu. Penzistov bude pribúdať a, ak neotvoríme hranice pre prisťahovalcov, tak pracujúcich bude pravdepodobne ubúdať. Inými slovami sa tomu hovorí demografická kríza, ktorá má hneď niekoľko veľmi zlých riešení. Napríklad zvyšovanie odvodov, znižovanie dôchodkov alebo predlžovanie veku odchodu do penzie. Druhý pilier je skôr pokusom štátu o stabilizáciu a udržateľnosť dôchodkového systému ako šancou na vyššie dôchodky. Štát totiž dôchodkových správcovským spoločnostiam dosť významne zviazal pri investičných rozhodnutiach ruky. Čomu zodpovedá aj doterajšie dosiahnuté zhodnotenie dôchodkových fondov. Ak sa k tomu pridajú aj pomerne nízke príspevky, výsledok môže veľa ľudí pri odchode na dôchodok nepríjemne zaskočiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (97)

Prvý pilier: Počítanie mačky vo vreci

Dôchodkových kalkulačiek porovnávajúcich budúci dôchodok z prvého a druhého piliera máme na internete nasušených plnú povalu. Pravdou však je, že dnes nevie nikto povedať ako bude vyzerať dôchodok z prvého piliera o 20 alebo 30 rokov. Skutočné problémy s nákladmi za zavedenie druhého piliera a starnutie populácie ešte v plnom rozsahu nenastali. A napriek tomu sa hovorí, že dôchodkový systém je príliš štedrý na to, aby bol do budúcnosti udržateľný. Tá prehnaná štedrosť vyzerá takto:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Viete si predstaviť, že by ste od zajtra spadli z aktuálneho platu na takúto úroveň?

Druhý pilier: Väčšia istota?

Aj keď sa to z vyjadrení politikov niekedy nezdá, druhý pilier poskytuje do budúcnosti oveľa väčšiu istotu dôchodku ako takého. Odvádzané peniaze sa totiž nepoužívajú na penzie terajších dôchodcov výmenou za neistý prísľub budúcich financií od dočasných politikov. Ale odkladajú sa na vlastný dôchodok sporiteľa. Klient si môže zároveň priebežne kontrolovať koľko si odkladá a ako sa zostatok jeho účtu zhodnocuje. Zatiaľ čo dôchodok z prvého piliera je vždy skôr prekvapením aj pre ľudí, ktorí už dnes nemajú do dôchodku vôbec ďaleko. Nehovoriac o tom, že financie spravované DSSkami sú predmetom dedenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Anuita

Dôchodok z druhého piliera si sporitelia budú vyberať formou anuity, ktorú si kúpia v poisťovni. Už dnes ich niektoré poisťovne ponúkajú najmä ako formu výplaty poistného plnenia pri dožití sa konca poistnej zmluvy kapitálového alebo investičného životného poistenia. Záujem o ne však zatiaľ nie je nijako prevratný. Ale ani komerčné poisťovne sa do vytvárania týchto produktov zásadne nehrnú. Dôvod je pomerne prozaický. „Konkrétne produkty v súčasnosti nemá ešte význam finalizovať, nakoľko existujú viaceré scenáre politického vývoja - a dôchodky vždy boli a budú najmä politickou témou, pretože ide o široké spektrum voličov,“ uvádza Lenka Havlová z Českej poisťovne-Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Doživotný dôchodok z nasporeného milióna by v súčasnosti vyzeral približne takto:

Obrázok blogu

* Union poisťovňa v súčasnosti ešte anuity neposkytuje, preto ide o ich predpokladanú výšku.
- Pozn.: Klienti všetkých poisťovní k dôchodku dostávajú aj podiel na výnosoch z rezerv.

Otázkou je, ako sa výška anuity zmení do budúcnosti. Podstatnou mierou do výpočtu komerčného dôchodku vstupuje pravdepodobnosť dožitia, resp. úmrtia klienta. Ženy sa dožívajú dlhšieho veku, preto im poisťovňa vypláca nižšie anuity. So zlepšujúcou sa životnou úrovňou a kvalitou zdravotnej starostlivosti sa však priemerný vek dožitia môže predlžovať tak u žien, ako aj u mužov, čo môže obmedziť aj výšku dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa počíta anuita

Na výpočet výšky dôchodkov poisťovne používajú štandardné poistno-matematické metódy. „Výšku dôchodkov ovplyvňujú: Vek príjemcu pri začiatku výplaty dôchodku, jeho pohlavie, poistná suma k výplate, náklady a technická úroková miera. Pri doživotnom garantovanom dôchodku a dočasnom dôchodku hrá rolu aj garantovaná doba výplaty," vymenúva Siegfried Fatzi, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Wüstenrot poisťovne.

S použitím štatistických údajov týkajúcich sa najmä pravdepodobnosti dožitia, resp. úmrtia x-ročnej osoby sa podľa Kataríny Solíkovej z Kontinuita poisťovne namodelujú očakávané výdavky a príjmy poisťovne a tie sa musia rovnať. „Samozrejme, nesmie sa zabudnúť na určitú mieru opatrnosti. V prípade dôchodkového poistenia je to najmä rastúca stredná dĺžka života, ktorá bude v budúcnosti výrazne ovplyvňovať výplaty poistných plnení. A preto, aby poisťovňa nemala podhodnotené očakávané záväzky z poistenia, musí štatistické údaje z minulosti vhodne upraviť," dodáva Solíková.

(Ne)dosiahnuteľný milión?

Dôchodky v tabuľke sú počítané z milióna korún. Otázne však je, či ho klienti dokážu nasporiť a či pri raste spotrebiteľských cien im v budúcnosti milión bude stačiť. Najväčší problém s nasporením dostatočných financií budú mať zrejme živnostníci. Podľa medializovaných informácií väčšina z 300-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb si totiž platí odvody z minimálnej mzdy. Čo znamená, že do druhého piliera momentálne odvádzajú 729 Sk mesačne.

V prvom polroku 2008 bola priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve 20 950 korún. Z tejto sumy je výška odvodu do druhého piliera 1 885 korún. Pri priemernom zhodnotení tri percentá ročne však človek za 20 rokov nasporí milión len ak si bude odkladať 3 100 Sk mesačne (a to ešte bez zohľadnenia poplatkov DSS), čo zodpovedá hrubej mzde 34 500 korún.

Nemusí to dopadnúť až tak tragicky ako sa na prvý pohľad zdá, pretože mzdy v národnom hospodárstve časom rastú. A s nimi rastú aj príspevky na dôchodkové účty. Problémom však môžu byť aj výnosy dôchodkových fondov. Doterajšie zhodnotenie rastových dôchodkových fondov od ich vzniku (v roku 2005), teda už takmer za štyri roky, dosahuje kumulatívne 7,96 až 9,94 percenta. Vyvážené dôchodkové fondy dokázali zarobiť od 9,08 do 11,82 percenta. A konzervatívne od 12,58 do 14,60 percenta.

Riešenie: tretí pilier

Opäť sa dostávame k individuálnej zodpovednosti. Pretože pri toľkých neistotách je ťažké spoliehať sa na dôchodku iba na pomoc štátu alebo príbuzných. A pri súčasných prehnaných odvodoch je tiež naivné od živnostníkov očakávať, že si prestanú optimalizovať daňový základ. So zásluhovým poistným by im totiž vzrástli aj solidárne odvody. Napríklad v zdravotnom poistení klient dostane rovnakú zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na to, či platí 1 134 korún alebo napríklad 7 000 korún mesačne. Preto je riešením prakticky pre každého dobrovoľné sporenie na dôchodok. A nemusí ísť iba o daňovo zvýhodnené sporenia cez podielové fondy, doplnkové dôchodkové spoločnosti, životné poistenie či iné sporenia v bankách. Ale napríklad aj o investíciu do nehnuteľnosti. Rozvíjanie podnikania / firmy, ktorá vás bude na dôchodku živiť. Alebo „pár miliónikov odložených na účte", o ktorých často a rád hovorí v diskusiách tohto blogu Martin33 ;-). Skrátka akékoľvek kumulovanie majetku, na ktorý štát nemá priamy politický dosah.

Uvedomujem si, že článok je viac názorovo orientovaný ako obvykle. Ale na dôchodok je potrebné myslieť prakticky hneď od nástupu do prvého zamestnania. Jedine tak človek v budúcnosti nečakajú nepríjemné prekvapenia. A viac už v diskusii.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Peter Világi

Peter Világi

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior analytik spoločnosti Fincentrum, a.s. Konateľ správcovskej spoločnosti Qualita správa bytov, s. r. o. Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyFinancovanie bývaniaÚčty a balíkySporenieBankové analýzyPoistenie osôbPoistenie autaPoistenie majetkuLízingInvestovanieBlog Financie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu