reklama

Ako si vyrobiť najlacnejšiu kreditku na trhu

V Sovietskom zväze zjedli už včera to, čo mali zjesť až zajtra. Udreli nové časy, ale stará pravda zostala. Podporovaní reklamou sa húfne zadlžujeme a doslova prežerieme to, čo sme mali zjesť až o niekoľko rokov. Škoda moralizovať. Veď kto dnes nevyužíva kreditku, kontokorent alebo lízing, nech prvý hodí splátkovým kalendárom hypotéky. Ale nie je dôvod na zachovanie paniky. Prežili sme socializmus, prežijeme aj blahobyt. Len sa v ňom musíme naučiť chodiť. A môžeme začať od kreditnej karty. Veď z pohľadu financií je len málo horších vecí ako vyčerpaný limit vo výške troch mesačných platov a úroková sadzba od 16,8 do 22,5 percenta ročne z dlžnej sumy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Kreditka by nemala zvyšovať výdavky

Nová kreditná karta ešte neznamená vyššie príjmy. Človek by preto nemal meniť zásadným spôsobom svoje nákupné návyky a preháňať to s výdavkami. Jediným zásadným rozdielom by malo byť vytiahnutie kreditky všade tam, kde doteraz platil bezhotovostne debetnou kartou. Klient totiž pri každom platení debetkou príde väčšinou o 2 až 6 korún za účtovnú položku alebo inak nazvaný poplatok za pohyb na účte.

Ak človek prejde na platenie úverovou kartou, sumu priemerných mesačných bezhotovostných platieb by mal vyčleniť z bežného účtu hneď po výplate a poslať ju na niektorý zo sporiacich produktov opisovaných v článku Finančná rezerva so zaujímavým zhodnotením. A zatiaľ čo voľné financie klienta budú na vkladovom konte zarábať, bežné bezhotovostné výdavky si klient bez akýchkoľvek poplatkov môže uhrádzať z kartového účtu peniazmi banky a užívať si ponúkané bezúročné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezúročné obdobie

Štandardne ponúkaným bezúročným obdobím pri kreditných kartách Visa a MasterCard je 40 až 45 dní. Karty American Express majú 50 dní a karty Diners Club International až 60 dní bez úroku. Uvedený interval sa však nevzťahuje na všetky platby. Závisí od dátumu, kedy klient transakciu zrealizoval. Tu je malý príklad.

Obrázok blogu


Zdroj: Internetová stránka ČSOB

Klient si kartu vyskúša hneď v prvý deň v mesiaci, keď si kúpi Hi Fi vežu za 10 000 korún. Keďže má splatnosť dlžnej sumy k 15. dňu nasledujúceho mesiaca, na túto transakciu sa bude vzťahovať plných 45 dní bez úroku. Nákup topánok v piatom dni v mesiaci bude bez úrokov len 40 dní. A suma minutá na piatkové predzásobenie pred sobotou a nedeľou 30. dňa má úrokové prázdniny už len 15 dní. K 1. dňu nasledujúceho mesiaca sa zúčtovacie obdobie uzavrie, klient dostane výpis o vykonaných transakciách a má 15 dní na to, aby uhradil dlžnú sumu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor však na výbery z bankomatu alebo iné hotovostné transakcie kreditnou kartou. Okrem vysokých poplatkov na nich banky nie vždy poskytujú bezúročné obdobie. Môže sa tak stať, že začnete platiť dvojciferné úroky hneď potom ako peniaze z bankomatu vyberiete.

Deň splatnosti

Výška povinnej splátky, ktorú musíte poslať banke v deň splatnosti závisí od typu karty. Ak máte kreditnú charge kartu (niektoré typy Visa, MasterCard, American Express a všetky karty Diners Club), musíte v deň splatnosti uhradiť 100 % aktuálnej dlžnej sumy naraz. Inak vám nabehnú sankčné úroky, ktoré dosahujú výšku aj 30 % ročne, v závislosti od podmienok banky alebo kartovej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri klasických kreditných kartách stačí v deň splatnosti uhradiť len 5, prípadne 10 % z aktuálnej dlžnej sumy. No napriek tomu by mal človek využiť peniaze, ktoré si z výplaty odložil na eMax konto, ING Konto, AXA SKK Konto či IAD zaistené depozitné konto a splatiť celú dlžnú sumu naraz. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, aby svojej banke pokazil deň. Disciplinovaný klient je totiž hotová pohroma.

Kombinácia s povoleným prečerpaním

Ak sa držiteľovi karty podarí mesačné výdavky prestreliť a nemá na uhradenie celej dlžnej sumy naraz, mal by skúsiť skombinovať kreditku s povoleným prečerpaním na bežnom účte. Úročenie kontokorentného úveru sa totiž stále pohybuje pod hranicou sadzieb kreditných kariet. V prehľadoch sa uvádza, že ide o sadzby od 8,5 percenta ročne. Väčšina klientov by však mala rátať s úrokom okolo 14 až 15 percent ročne. Čo je však stále menej ako 16,80 až 22,50 percenta ročne účtovaných na kreditkách. Navyše za vedenie a nečerpanie kontokorentu, v niektorých prípadoch ani za jeho zriadenie, spravidla neplatíte žiadne poplatky. Preto, ak klient po skončení bezúročného obdobia na kreditnej karte splatí celý dlh z bežného účtu aj za cenu prechodu do mínusu, s veľkou pravdepodobnosťou ušetrí. A získa tak najnižšie úročenú kreditnú kartu na trhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ročný poplatok

Pri posudzovaní výhodnosti alebo nevýhodnosti kreditných kariet treba myslieť aj na ročný kartový poplatok. Základné kreditky sa dajú zaobstarať už od 350 korún na rok. V rámci akcie vám ich banka môže poskytnúť v prvom roku aj zadarmo. Na výšku ročného poplatku si môžete zarobiť aj vernostnými programami banky. Stačí, ak kreditkou mesačne miniete predpísanú sumu. A niekedy stačí na vykrytie ročného poplatku úspora, ktorú klient dosiahne na nezaplatených transakčných poplatkoch za používanie debetnej karty.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Peter Világi

Peter Világi

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior analytik spoločnosti Fincentrum, a.s. Konateľ správcovskej spoločnosti Qualita správa bytov, s. r. o. Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyFinancovanie bývaniaÚčty a balíkySporenieBankové analýzyPoistenie osôbPoistenie autaPoistenie majetkuLízingInvestovanieBlog Financie

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu