reklama

Klient: Vykradli ma! Poisťovňa: Nie, nevykradli

Letné dovolenkové obdobie už tradične nahráva bytovým vlamačom. Proti ich vyčíňaniu sa dá poistiť. Ale asi pri žiadnom inom riziku nie je poistné plnenie v majetkovom poistení podmieňované toľkými limitmi a kritériami ako pri riziku krádeže. V poistných podmienkach niekedy ide doslova o hru so slovíčkami. Aj preto postoj poisťovne po krádeži môže byť najčastejším dôvodom klientovej nespokojnosti. Takže, poistno-slovenský slovník do ruky a pozrime sa, na čo by mal klient myslieť, aby po hlásení poistnej udalosti nebol nepríjemne prekvapený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Krádež vlámaním

Prvou zásadou je správne pochopenie pojmov. Väčšina poisťovní kryje v poistení domácnosti iba krádež vlámaním. Toto riziko znamená, že poisťovňa preplatí len krádež vecí, ku ktorým sa páchateľ dostal po prekonaní prekážky: Rozbil okno, vypáčil dvere, odvŕtal zámok. Ak by išlo o jednoduchú krádež, bez známok násilného vniknutia do poisteného domu alebo bytu, poisťovňa by finančnú kompenzáciu okradnutému nevyplatila. Aj preto by ste si mali dávať pozor na otvorené okná alebo odkladanie kľúčov na dohovorenom mieste (pod rohožkou, v kvetináči a pod.) Viac rád ako nedať zlodejom príležitosť ponúka aj Ministerstvo vnútra SR na svojej internetovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stupne zabezpečenia

Poisťovne limitujú plnenie nielen podmienkou samotného vlámania, ale aj podľa odolnosti prekážky, ktorú páchateľ pri trestnom čine musel prekonať. Pri poistných sumách do milióna korún môže poisťovňa vyžadovať napríklad bezpečnostné vstupné dvere minimálne v triede odolnosti III s bezpečnostným kovaním, kvalitnou zárubňou zaliatou betónom a bezpečnostnou cylindrickou vložkou chránenou proti odvŕtaniu. Ak máte okná nižšie ako tri metre nad terénom, budete potrebovať aj ich zabezpečenie funkčnou mrežou, roletou alebo bezpečnostnou fóliou. Pri sumách nad milión korún si môže poisťovňa vyžadovať aj napojenie na centrálny pult ochrany polície alebo súkromnej bezpečnostnej služby. Presný popis požadovaného zabezpečenia pre konkrétnu poistnú sumu poistenia domácnosti obsahuje každá zmluva a v každej poisťovni je stanovený inak. A je nesmierne dôležité, aby ste si skontrolovali, či vaše obydlie spĺňa kritériá predpísané vašou poisťovňou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Bežné dvere sa dajú prekonať aj rukou, zdroj: http://www.adlo.sk

Obrázok blogu


Bezpečnostná vložka chráni proti odvŕtaniu. Zdroj: http://www.emcs.sk/bezpecnostne-zamky.htm

Obrázok blogu


Bezpečnostné kovanie: otvorené, poloprekryté a prekryté
Zdroj: http://www.adlo.sk

Pivnica, garáž, dielňa

Častým kameňom úrazu bývajú krádeže z pivnice, garáže, dielne alebo iného nebytového priestoru. Tak ako samotná domácnosť v dome alebo byte musí spĺňať určité kritériá zabezpečenia aj nebytový priestor. Aby poisťovňa vôbec niečo zaplatila, musíte mať minimálne plné dvere s riadne ukotvenou zárubňou a funkčný cylindrický zámok riadne zamknutý na dva západy, prípadne bezpečnostný visiaci zámok. Ak máte pivnicu uzamknutú laťkovými dverami a doslova hračkárskym visiacim zámkom, neskladujte v nej nič iné ako zaváraniny a staré kartónové škatule. Ak za nimi máte horský bicykel za 40-tisíc, je len veľmi málo pravdepodobné, že by vám poisťovňa v prípade jeho krádeže čokoľvek zaplatila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kočikáreň, sušiareň, práčovňa

Ak skladujete veci v priestoroch, ktoré neslúžia vášmu výlučnému užívaniu (majú do nich prístup napríklad susedia), tak máte riziko krádeže v týchto miestach automaticky vylúčené. A to aj napriek tomu, že vám v poisťovni tvrdili, že poistenie domácnosti sa vzťahuje i na veci v kočikárni, veci osobnej potreby, ktoré máte na sebe a pri sebe, či veci, ktoré máte so sebou v hoteli na dovolenke. Aj keď sa poistenie do istej miery bude na tieto miesta poistenia vzťahovať, tak spravidla len na škody, ktoré vzniknú poškodením alebo zničením veci. A poškodenie alebo zničenie veci môže byť následok jedine živelných udalostí napríklad požiaru, výbuchu, záplavy, ale rozhodne nie krádeže. Na to, aby v zmluve bola pre konkrétne miesto poistenia krytá krádež, musí byť v poistných podmienkach uvedené, že právo na poistné plnenie vzniká, ak sú veci postihnuté poistnou udalosťou. A to znamená celý rozsah dojednaných poistných rizík, vrátane krádeže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokladovanie

Pri krádeži sa ľuďom otvára pomerne veľký priestor na špekulácie. Nie vždy je jednoduché dokázať čo zlodej v skutočnosti ukradol a čo nie. Ale skôr ako podľahnete pokušeniu, mali by ste vedieť, že aj zveličovanie škody je poistným podvodom, za ktorý hrozí až 15 rokov odňatia slobody nepodmienečne. Takže krádež 20 značkových oblekov, LCD televízora z každej izby a originálu Picassa z vécka nahlasujte len ak sa reálne stala.

Poisťovne sa tomuto pokušeniu bránia dvoma spôsobmi. Pri prvom prístupe je klient povinný odkladať si počas celej doby poistenia hodnoverné doklady o nadobudnutí vecí v domácnosti a na požiadanie ich predložiť poisťovni. Čiže pokladničné bločky, faktúry, znalecké posudky na umelecké diela a zbierky, prípadne fotodokumentáciu na drahé šperky. Takáto povinnosť však klientovi zabezpečuje plnenie v novej cene (suma potrebná na zaobstaranie novej veci rovnakého druhu a kvality) a menej limitov pri stanovovaní poistného plnenia.

Bez dokladov

Poisťovne, ktoré od klientov nevyžadujú doklady o nadobudnutí ukradnutých vecí často plnenie pomerne striktne limitujú. V poistných podmienkach sa napríklad dočítate, že poisťovňa za jednotlivé kategórie (elektronika, cennosti, športové potreby a pod.) zaplatí maximálne 10, 15 alebo 20 percent z celkovej poistnej sumy. Alebo za akúkoľvek jednu vec z domácnosti maximálne 10 percent z celkovej poistnej sumy. A to všetko za určitých okolností aj pri zohľadnení veku a stupňa opotrebenia veci (plnenie v časovej cene).

Limity pre nebytové priestory

Okrem povinného zabezpečenia nebytových priestorov poisťovne limitujú aj výšku plnenia za veci, ktoré sa v nich nachádzajú. Percento závisí od konkrétnej poisťovne, ale väčšinou ide o tri až päť percent z poistnej sumy za všetko v nebytovom priestore. Krytie cenností v takýchto priestoroch je štandardne vylúčené.

Peter Világi, produktový manažér Medical & Financial Consulting

Peter Világi

Peter Világi

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior analytik spoločnosti Fincentrum, a.s. Konateľ správcovskej spoločnosti Qualita správa bytov, s. r. o. Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyFinancovanie bývaniaÚčty a balíkySporenieBankové analýzyPoistenie osôbPoistenie autaPoistenie majetkuLízingInvestovanieBlog Financie

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu